Full width image/slideshow (if left blank a stock image will be used)

Governors

Dominique Du Pre

Chair and Community Governor

Committees

Teaching, Learning & Curriculum, Leadership
Appointed by Governing Body on 1st January 2006
Term of office ends 31st March 2024

Christine Sherwood-Phelps

Community Governor

Committees

Finance, Sites & Buildings & Teaching,
Learning & Curriculum
Appointed by Governing Body on
1st April 2008 
Term of office ends 31st March 2024

Paul Harrison

Community Governor

Committees

Finance, Sites & Buildings, Pay, Personnel, 
Leadership
Appointed by Governing Body on 1st May 2013
Term of office ends 31st March 2024

Guy Van Der Knaap

Parent Governor

Committees

Finance, Sites & Buildings, Personnel, Pay
Elected by Parents on
1st September 2016
Term of office ends 31st March 2024

       

James Spiteri

Vice Chair and

Parent Governor

Committees

Finance, Sites and Buildings
Elected by Parents on
1st October 2016
Term of office ends 31st March 2024

Stuart Muir 

Community Governor

Committees

Teaching, Learning and Curriculum,
Personnel
Appointed by Governing Body on 4th September 2020
Term of office ends on 3rd September 2023

Dave Rooney

Principal

Laura Denham

Deputy Principal 

Hearings, Finance, Sites and Buildings,
Teaching, Learning and Curriculum, Appeals

 

 

 

 

 

Funding Agreement

Register of Business Interests

Financial Accounts - 31st August 2018 (inc. Trustees Report)

Memorandum of Association 

Financial Accounts - 31st August 2019 (inc. Trustees Report)

Governors Meeting Attendance 2020-2021

Financial Accounts - 31st August 2020 (inc. Trustees Report)

Articles of Association

Governor Newsletter December 2018

Value for Money Statement